Home / Awards / 68th Primetime Emmy Awards 2016 Nominations, Winners & Red Carpet

68th Primetime Emmy Awards 2016 Nominations, Winners & Red Carpet

68th Primetime Emmy Awards 2016:68th Prime Time Emmy Awards 2016 is an annual award ceremony which honors the best in U.S. prime time television programming from June 1, 2015, until May 31, 2016, as chosen by the Academy of Television Arts & Sciences. The ceremony will be held on Sunday, September 18, 2016, at the Microsoft Theater in Downtown Los Angeles, California. The Emmy nominations for 2016 were announced on July 14, and the awards will be given on September 18, 2016, at the ceremony event. The 68th Annual Emmy Awards will air live on ABC on Sept. 18 and will be hosted by Jimmy Kimmel. Check out the complete details about 68th Primetime Emmy Awards 2016 Full Show Live Streaming, Nominations, Winners List & Red Carpet Photos from the below article.

68-emmy-awards-2016-nominees-and-winners

You Might Also Like:

68 Emmy Awards 2016 Nominees & Winners Full List:

The Emmy nominations for 2016 were announced on July 14, and the awards will be given on Sunday, September 18, 2016, at the award ceremony event.

The limited series The People v. O. J. Simpson: American Crime Story is the most nominated program at the ceremony with 13, and 22 overall, although Game of Thrones received the most overall nominations that year with 23 and is the most nominated drama series.

Best Drama Series:

  • The Americans (FX)
  • Game of Thrones (HBO) – Winner.
  • House of Cards (Netflix)
  • Downton Abbey (PBS)
  • Better Call Saul (AMC)
  • Mr. Robot (USA)
  • Homeland (Showtime)

Best Comedy Series:

  • Veep (HBO) – Winner.
  • Transparent (Amazon)
  • Silicon Valley (HBO)
  • Modern Family (ABC)
  • Master of None (Netflix)
  • Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
  • Black-ish (ABC)

Best Actor in a Drama Series:

  • Kyle Chandler (Bloodline)
  • Rami Malek (Mr. Robot) – Winner.
  • Bob Odenkirk (Better Call Saul)
  • Matthew Rhys (The Americans)
  • Liev Schreiber (Ray Donovan)
  • Kevin Spacey (House of Cards)

Best Actress in a Drama Series:

  • Viola Davis (How to Get Away With Murder)
  • Claire Danes (Homeland)
  • Taraji P. Henson (Empire)
  • Tatiana Maslany (Orphan Black) – Winner.
  • Keri Russell (The Americans)
  • Robin Wright (House of Cards)

Best Actor in a Comedy Series:

  • Anthony Anderson (Black-ish)
  • Aziz Ansari (Master of None)
  • Will Forte (The Last Man on Earth)
  • William H. Macy (Shameless)
  • Thomas Middleditch (Silicon Valley)
  • Jeffrey Tambor (Transparent) – Winner.

Best Actress in a Comedy Series:

  • Ellie Kemper (Unbreakable Kimmy Schmidt)
  • Julia Louis-Dreyfus (Veep) – Winner.
  • Laurie Metcalf (Getting On)
  • Tracee Ellis Ross (Black-ish)
  • Amy Schumer (Inside Amy Schumer)
  • Lily Tomlin (Grace and Frankie)

Best Supporting Actor in a Drama Series:

  • Jonathan Banks (Better Call Saul)
  • Peter Dinklage (Game of Thrones)
  • Kit Harington (Game of Thrones)
  • Michael Kelly (House of Cards)
  • Ben Mendelsohn (Bloodline) – Winner.
  • Jon Voight (Ray Donovan)

Best Supporting Actress in a Drama Series:

  • Emilia Clarke (Game of Thrones)
  • Lena Headey (Game of Thrones)
  • Maggie Smith (Downton Abbey) – Winner.
  • Maura Tierney (The Affair)
  • Maisie Williams (Game of Thrones)
  • Constance Zimmer (UnREAL)

Best Supporting Actor in a Comedy Series:

  • Louie Anderson (Baskets) – Winner.
  • Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)
  • Ty Burrell (Modern Family)
  • Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt)
  • Tony Hale (Veep)
  • Keegan-Michael Key (Key and Peele)
  • Matt Walsh (Veep)

Best Supporting Actress in a Comedy Series:

  • Anna Chlumsky (Veep)
  • Gaby Hoffmann (Transparent)
  • Allison Janney (Mom)
  • Judith Light (Transparent)
  • Kate McKinnon (Saturday Night Live) – Winner.
  • Niecy Nash (Getting On)

Best Limited Series:

  • American Crime (ABC)
  • Fargo (FX)
  • The Night Manager (AMC)
  • The People v. O.J. Simpson (FX) – Winner.
  • Roots (History)

Best Television Movie:

  • A Very Murray Christmas (Netflix)
  • All the Way (HBO)
  • Confirmation (HBO)
  • Luther (BBC One)
  • Sherlock: The Abominable Bride (PBS) – Winner.

Best Actor in a Limited Series or a Television Movie:

  • Bryan Cranston (All the Way)
  • Benedict Cumberbatch (Sherlock: The Abominable Bride)
  • Idris Elba (Luther)
  • Cuba Gooding Jr. (The People v. O.J. Simpson)
  • Tom Hiddleston (The Night Manager)
  • Courtney B. Vance (The People v. O.J. Simpson) – Winner.

Best Actress in a Limited Series or a Television Movie:

  • Kirsten Dunst (Fargo)
  • Felicity Huffman (American Crime)
  • Audra McDonald (Lady Day at Emerson’s Bar & Grill)
  • Sarah Paulson (The People v. O.J. Simpson) – Winner.
  • Lili Taylor (American Crime)
  • Kerry Washington (Confirmation)

Best Supporting Actor in a Limited Series or a Television Movie:

  • Sterling K. Brown (The People v. O.J. Simpson) – Winner.
  • Hugh Laurie (The Night Manager)
  • Jesse Plemons (Fargo)
  • David Schwimmer (The People v. O.J. Simpson)
  • John Travolta (The People v. O.J. Simpson)
  • Bokeem Woodbine (Fargo)

Best Supporting Actress in a Limited Series or a Television Movie:

  • Kathy Bates (American Horror Story: Hotel)
  • Olivia Colman (The Night Manager)
  • Regina King (American Crime) – Winner.
  • Melissa Leo (All the Way)
  • Sarah Paulson (American Horror Story: Hotel)
  • Jean Smart (Fargo)

Best Guest Actor in a Drama Series:

  • Hank Azaria (Ray Donovan) (WINNER)
  • Mahershala Ali (House of Cards)
  • Reg E. Cathey (House of Cards)
  • Michael J. Fox (The Good Wife)
  • Paul Sparks (House of Cards)
  • Max von Sydow (Game of Thrones)

Best Guest Actress in a Drama Series:

  • Margo Martindale (The Americans) (WINNER)
  • Ellen Burstyn (House of Cards)
  • Allison Janney (Masters of Sex)
  • Laurie Metcalf (Horace and Pete)
  • Molly Parker (House of Cards)
  • Carrie Preston (The Good Wife)

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series:

  • Peter Scolari (Girls) (WINNER)
  • Larry David (Saturday Night Live)
  • Tracy Morgan (Saturday Night Live)
  • Martin Mull (Veep)
  • Bob Newhart (The Big Bang Theory)
  • Bradley Whitford (Transparent)

Best Guest Actress in a Comedy Series:

  • Tina Fey & Amy Poehler (Saturday Night Live) (WINNER)
  • Christine Baranski (The Big Bang Theory)
  • Melora Hardin (Transparent)
  • Melissa McCarthy (Saturday Night Live)
  • Laurie Metcalf (The Big Bang Theory)
  • Amy Schumer (Saturday Night Live)

Best Variety Talk Series:

  • Comedians in Cars Getting Coffee (Crackle)
  • Jimmy Kimmel Live! (ABC)
  • Last Week Tonight With John Oliver (HBO) – Winner.
  • The Late Late Show with James Corden (CBS)
  • Real Time With Bill Maher (HBO)
  • The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)

Best Variety Sketch Series:

  • Documentary Now! (IFC)
  • Drunk History (Comedy Central)
  • Inside Amy Schumer (Comedy Central)
  • Key & Peele (Comedy Central) – Winner.
  • Portlandia (IFC)
  • Saturday Night Live (NBC)

Best Special Class Program:

  • Grease Live! (FOX) (WINNER)
  • 73rd Golden Globe Awards (NBC)
  • The Oscars (ABC)
  • Super Bowl 50 Halftime Show (CBS)
  • 69th Annual Tony Awards (CBS)

Best Variety Special:

  • The Late Late Show Carpool Karaoke Prime Time Special (CBS) (WINNER)
  • Adele Live in New York City (NBC)
  • Amy Schumer: Live at the Apollo (HBO)
  • Kennedy Center Honors (CBS)
  • Lemonade (HBO)

Best Reality-Competition Program:

  • The Amazing Race (CBS)
  • American Ninja Warrior (NBC)
  • Dancing With the Stars (ABC)
  • Project Runway (Lifetime)
  • Top Chef (Bravo)
  • The Voice (NBC) – Winner.

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition:

  • RuPaul Charles (RuPaul’s Drag Race) (WINNER)
  • Ryan Seacrest (American Idol)
  • Tom Bergeron (Dancing With the Stars)
  • Jane Lynch (Hollywood Game Night)
  • Steve Harvey (Little Big Shots)
  • Heidi Klum and Tim Gunn (Project Runway)

Best Structured Reality Program:

  • Shark Tank (ABC) (WINNER)
  • Antiques Roadshow (PBS)
  • Diners, Drive-Ins and Dives (Food Network)
  • Lip Sync Battle (Spike)
  • MythBusters (Discovery Channel)
  • Undercover Boss (CBS)

Best Unstructured Reality Program:

  • Born This Way (A&E) (WINNER)
  • Deadliest Catch (Discovery Channel)
  • Gaycation With Ellen Page (Viceland)
  • Intervention (A&E)
  • Project Greenlight (HBO)
  • United Shades of America (CNN)

Best Documentary or Nonfiction Special:

  • What Happened, Miss Simone? (Netflix) (WINNER)
  • Becoming Mike Nichols (HBO)
  • Everything is Copy — Nora Ephron: Scripted & Unscripted (HBO)
  • Listen to Me Marlon (Showtime)
  • Mapplethorpe: Look at the Pictures (HBO)

Best Documentary or Non-Fiction Series:

  • Making a Murderer (Netflix) (WINNER)
  • American Masters (PBS)
  • Chef’s Table (Netflix)
  • The Seventies (CNN)
  • Woman With Gloria Steinem (Viceland)

Best Informational Series or Special:

  • Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN) (WINNER)
  • Inside the Actors Studio (Bravo)
  • Star Talk With Neil deGrasse Tyson (National Geographic Channel)
  • The Story of God With Morgan Freeman (National Geographic Channel)
  • Vice (HBO)

Best Writing for a Drama Series:

  • The Americans, “Persona Non Grata” (FX), Written by Joel fields, Joe Weisenberg
  • Downton Abbey, “Episode 8” (PBS), Written by Julian Fellowes
  • Game of Thrones, “Battle Of The Bastards” (HBO), Written by David Benioff, D. B. Weiss – Winner.
  • The Good Wife, “End” (CBS), Written by Robert King, Michelle King
  • Mr. Robot, “eps1.0_hellofriend.mov” (USA), Written by Sam Esmail
  • UnREAL, “Return” (Lifetime), Written by Marti Noxon, Sarah Gertrude Shapiro

Best Writing for a Comedy Series:

  • Catastrophe, “Episode 1” (Amazon), Written by Rob Delaney, Sharon Horgan
  • Master of None, “Parents” (Netflix), Written by Aziz Ansari, Alan Yang – Winner.
  • Silicon Valley, “Founder Friendly” (HBO), Written by Dan O’Keefe
  • Sillicon Valley, “The Uptick” (HBO), Written by Alec Berg
  • Veep, “Morning After” (HBO), Written by Alec Berg
  • Veep, “Mother”(HBO), Written by Alex Gregory, Peter Huyck

68th Primetime Emmy Awards 2016 Full Show Live Streaming / Watch Online:

ABC will air the 68th Primetime Emmy Awards 2016 event live from 8 pm ET, and viewers in India can catch the show on Star English Entertainment Network’s channels on Monday, Sept. 19 at 4.30 am.

68 Emmy Awards Red Carpet Photos & Tweets:



Hope You like this 68 Primetime Emmy Awards 2016 Nominees / Nominations, Full Show Live Watch Online HD, Red Carpet Photos and Winners List Info. If you like this, then please share it to your friends.

Latest Updates:

Check Out the Latest Updates by clicking the below links and Update Yourself.

Check Also

American Music Awards 2016 Winners, Full Show Live / Watch Online

American Music Awards 2016: The American Music Awards (AMAs) is an annual American music awards show. ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *