Connect with us

News

TDP MLA Candidates List for 2019 Elections – Released

Andhra Pradesh’s 15th Legislative Assembly elections 2019 will be held in a single phase on April 11 along with the Loksabha Polls. And the election results will be out on May 23rd. The people of newly formed state Andhra Pradesh will elect 176-member Vidhan Sabha on April 11. The chief Nara Chandra Babu Naidu garu and his team in AP are racing against time to finalize the candidates for state assembly and Lok Sabha elections.

tdp-mla-candidates-list-2019

You Might Also Like:

AP Elections 2019 Schedule | Dates:

S.No Poll Event Date
1 Announcement 10th March 2019
2 Issue of Notification 18th March 2019
3 Last date for filing Nominations 25th March 2019
4 Scrutiny of Nominations 26th March 2019
5 Last date for withdrawal of Candidature 28th March 2019
6 Date of Poll 11th April 2019
7 Counting of Votes on 23rd May 2019
8 Date before which the election shall be Completed 27th May 2019

TDP MLA Candidates List for 2019 Elections

The nomination process is set to begin on March 18 and closes on March 25. The prime opposition parties are Jagan Mohan Reddy’s YSR Congress Party and Pawan Kalyan‘s Jana Sena Party.

According to party sources, Telugu Desam Party (TDP) has finalized its candidates for at least 125 out of 175 assembly seats. Here is the final list of candidates selected by TDP Party for 2019 assembly elections.

Srikakulam district

Icchapuram – Bendalam Ashok
Palasa – Gouthu Sirisha
Tekkali – Atchannaidu
Narasannapeta – Ramana Murthy
Amudalavalasa – Kuna Ravikumar
Srikakulam – Gandi Lakshmi Devi
Raajaam – Kondru Murali
Yeccharla – Kala Venkat Rao

Visakhapatnam district

Vizag East – Velagapudi Ramakrishna
Vizag South – Vasupalli Ganesh
Vizag West – Gana Babu
Gajuvaka – Palla Srinivasa Rao
Pedurthi – Bandaru Satyanaranayana Murthy
Yalamanchali – Panchakarla Ramesh
Narsipatnam – Aiyyannapatrudu
Araku – Kidari Sravan Kumar
Paderu – Gaddi Eshwari

Vizianagaram district

Bobbili – Sujay Krishna Ranga Rao
S.Kota – Kolla Lalitha Kumari
Saaluru – Bhanj Dev

East Godavari district

Kakinada Urban – Vanamadi Kondababu
Kakinada Rural – Pilli Anantalakshmi
Peddapuram – Chinna Rajappa
Tuni – Yanamala Krishnudu
JaggamPeta – Jyothula Nehru
Patthipadu – Varupula Raja
Pitapuram – Varma
Rajanagaram – Pendurthi Venkatesh
Rajahmundry Rural – Gorantla Buchaiah Chowdary
Anaparthi – Ramakrishna Reddy
Mandapeta – Jogeshwara Rao
Ramchandrapuram – Thota Trimurthulu
Rajolu – Gollapalli Surya Rao
Kothapeta – Bandaru Satyananda Rao
Mumidivaram – Daatla Subbarao

West Godavari district

Eluru – Badeti Babji
Denduluru – Chintamaneni Prabhakar
Unguturu – Ganni Veeranjaneyulu
Narsapuram – Madhava Naidu
Achanta – Pithani Satyanarayana
Undi – Sivarama Raju
Tanuku – Arumilli Radhakrishna
Palakollu – Rama Naidu
Bheemavaram – Pulaparthi Ramanjaneyulu
Thadepalligudem – Eeli Nani

Krishna district

Vijayawada East – Gadde Rammohan
Vijayawada Central – Bonda Uma
Vijayawada West – Shabana Khathun
Jaggaiahpeta – Sriram Thathaiah
Nandigama – Thangirala Soumya
Mailavaram – Devineni Uma
Gannavaram – Vallabhaneni Vamsi
Penamaluru – Bode Prasad
Avanigadda – Mandali Buddha Prasad
Bandaru – Kolla Ravindra
Gudivada – Devineni Avinash

Prakasham district

Ongole – Damacharla Janardhan
Giddaluru – Ashok Reddy
Addanki – Gottipati Ravikumar
Parchuru – Eluru Sambasiva Rao
Darshi – Siddha Raghava Rao
Kondepi – Bala Veeranjaneya Swami
Markapuram – Kandula Narayana Reddy
Kandukuru – Pothula Rama Rao
Chirala – Karanam Balaram

Guntur district

Repalle – Anagani Satyaprasad Goud
Vemuru – Nakka Anand Babu
Ponnuru – Dhulipala Narendra
Tenali – Alapati Raja
Chilakaluripeta – Patthipati Pulla Rao
Gurajala – Yerapathaneni Srinivas
Vinukonda – GV Anajaneyulu
Pedakurapadu – Kommalapati Sridhar
Sattenapalli – Kodela Sivaprasad

Nellore district

Nellore Urban – Narayana
Nellore Rural – Aadala Prabhakar Reddy
Sarvepalli – Somireddy Chandramohan Reddy
Kovvuru – Polamreddy Srinivasa Reddy
Kavali – Beeda Mastan Rao
Venkatagiri – Kurugondla Ramakrishna
Athmakuru – Bollineni Krishnaiah
Guduru – Pasham Sunil

Kurnool district

Done – KE PratapPatthikonda – KE Shyam Babu
Mantralayam – Thikkareddy
Emmiganuru – BV Jayanageswara Reddy
Banagaanapalli – BC Janardhan Reddy
Allagadda – Akhila Priya
Panyam – Gouru Charitha Reddy
Srisailam – Budda Rajasekhar Reddy
Nandyal – Bhuma Brahmananda Reddy

Kadapa district

Rajampeta – Bathyala Chengal Rayudu
Railway Koduru – Narasimha Prasad
Raayachoti – Ramesh Kumar Reddy
Mydakuru – Putta Sudhakar Yadav
Kamalapuram – Puttha Narasimha Reddy
Jammalamadugu – Rama Subba Reddy
Pulivendula – Satish Reddy

Chittoor district

Pileru – Nalluri Kishore Kumar Reddy
Punganuru – Anisha Reddy
Kuppam – Nara Chandrababu Naidu
Palamaneru – Amarnath Reddy
Chandragiri – Pulavarthi Nani
Chittoor – Satya Prabha
Tirupathi – Mannuru Suguna

Anantapur district

Anantapur City – Prabhakar Chowdary
Tadipatri – JC Ashmith Reddy
Uravakonda – Paiyyavula Keshav
Rayadurgam – Kalva Srinivasulu
Hindupuram – Nandamuri Balakrishna
Raptadu – Paritala Sunitha
Dharmavaram – Gonuguntla Suryanarayana
Penugonda – DK Parthasarathi
Madakasira – Veeranna
Puttaparthi – Palle Raghunath Reddy

In 2014 Assembly polls, the TDP won with a comfortable majority of 102 seats, while the YSRCP won 67. In Lok Sabha Elections, the TDP won 16, while the YSRCP 9.

Hope You like this TDP MLA Candidates Final List for 2019 Assembly Elections. If you like this, then please share it with your friends who are eagerly waiting to know the assembly candidates of TDP Pary for 2019 Elections.

Latest Updates:

Check Out the Latest Updates by clicking the below links and Update Yourself.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Trending